Nvr ve Dvr nedir?

24.10.2019
548
Nvr ve Dvr nedir?

Nvr ve Dvr nedir?

Teknolojinin gelişmesi ve dijital çağın yükselişi ile beraber güvenlik kamera sistemleri karmaşık bir hal almaya başladı. Ancak bu karmaşık olarak nitelendirilen güvenlik kamera sistemleri; teknolojinin gelişmesi ile güçlü ağlara da sahip bir hale geldi. Kafa karmaşıklığı yaratmaya başlayan son teknoloji kamera sistemleri doğrultusunda, sıklıkla; “NVR ve DVR nedir? Arasındaki farklı nelerdir?” soruları yöneltilmeye başlandı. Kişilerin seçim yapmadan önce arattığı bu soruların cevaplarına bu yazıda yer verdik.

Güvenlik kameralarının ve güvenlik sistemlerinin görüntülerinin yüksek güvenlikte saklanabilmesi için bir depolama aygıtı gerekmektedir. Piyasa içerisinde yaygın olarak iki farklı depolama aygıtı bulunur. Bunlar DVR ve NVR’dir. Tabi ki de aralarında temel farklıklar bulunur. Bu yazımızda DVR ve NVR’nin ne olduğuna ve aralarında ki temel farklıklara – benzerliklere değineceğiz.  

DVR Nedir?

DVR; dijital video kaydedici olarak da nitelendirilmektedir. DVR’ler sadece belirli bir analog kamerası ile çalışabilmektedir. Video enkoderine benzeyen bir performansa sahiptir. Analog video sinyali olarak çalışmaktadır. H.264 formatı ile sıkıştırılır. Sıkıştırılma işleminden sonra sabit disk sürücüsüne ya da HDD’ye kayıt yapar. DVR ve kamera arasında ki bağlantı koaksiyel kablo ile sağlanmaktadır.

Günümüzde artık analog teknoloji; gelişen görüntü teknolojilerine uyum sağlamak için, HD analog teknoloji bağlantısında büyük bir ivme kazandı. Yeni nesil analog teknolojileri olarak adlandırılan HD – SDI ve HD – CVI kaydediciler çözünürlüğü yüksek video kaydetme özelliğine sahipler. Bu durum da analog kameraların tekrardan tercih edilmesine olanak sağlıyor.

NVR Nedir?

NVR kayıt cihazları video akışlarını bir ağ kablosunun yardımı ile kaydetmektedir. IP kameralar LAN ya da internet ağının sayesinde bir NVR’ye kolaylıkla bağlanabilirler. Kullanıcılar IP kameralarını NVR kullanmadan da rahatlıkla kullanabilir; video yönetim ya da VSM yazılımını kurabilirler.

DVR ya da NVR depolama aygıtı seçimi yaparken; sadece ekipmanların fiyat skalalarını değil; kablolarını da kesinlikle dikkate almanız gerekmektedir. Kablolama sistemi, bu iki depolama aygıtını birbirinden ayıran en temel farktır.

Eğer bir analog kamera sistemi kullanıyorsanız, bu sistemi; 960H / WD1 DVR içeren daha yüksek çözünürlüğe sahip analog kamerayla yükseltmeyi seçebilirsiniz. Yeni bir analog kamera sisteminin kurulması için mevcut olan koaksiyel kabloların kullanılması; yapılan maliyetleri düşürmeye ve tamamen yeni bir kablolama ihtiyacını ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. HD – SDI, HD – CVI, HD – TVI gibi en yeni teknolojiye sahip, yüksek çözünürlüklü analog teknolojiler; sistemi yeni ve yüksek çözünürlüğe yükseltmeniz hedefi ile eski ekipmanınızı değiştirmenize izin sağlayarak; koaksiyel kablo ile iletim sağlayabilir.


Görüntü kalitesi kapsamında değerlendirildiği zaman; hem analog teknolojisi hem de IP teknolojileri HD ya da Ultra HD videoları desteklemektedir. Ancak çoğu zaman HD ve Ultra HD çözünürlüklerin ikisini de desteklediğini söylemek yanlış olmaz. IP teknolojisine sahip kameralar, kullanıcılarına; 8MP’e kadar çözünürlük oranı sunmaktadır. Bu nedenle analog kameralardan daha yüksek oranda çözünürlük sunma yeteneğine sahiptir. Bununla beraber HD-CVI ve H-TVI teknolojileri de, özellikle son dönemde yavaş yavaş 4K seğmenindeki yerini almaya başlamıştır.

IP kamera sistemlerinin en önemli artısı; esnekliği maximumum oranda sağlayan güçlü ağ işlevleri ile beraber gelmesidir. Power ‘ın Ethernet ya da PoE ’nin bir WiFi üzerinden direk olarak kullanılması; IP güvenlik kamera sisteminin kurulum sürecinin kolaylaştırılmasına yardımcı olabilmektedir.NVR ve DVR Arasındaki Fark

  • NVR ve DVR arasındaki temel fark; NVR ağdan gelen görüntüleri depolarken, DVR analog sistemden gelen görüntüleri depolamaktadır.
  • NVR sisteminde video otomatik olarak kamerada kodlanmıştır. Bu nedenle video çıkışları ağdan direkt olarak sağlanmaktadır. Kodlama; dijital video dosya ya da dosyalarının belirli bir biçimden farkı bir biçime dönüştürülmesidir. Kodlanmış olan video depolama amacı ile NVR ‘ye aktarılmaktadır. Burada bir ağda da olduğu gibi uzaktan rahatlıkla görüntülenebilir.
  • DVR cihazlarında ise kodlama kameralarda yapılmamaktadır. Burada kodlama yapılan araç DVR ‘dir. Analog iletimin sayısal bir nitelikte sıkıştırılabilmesinden kaynaklı; DVR cihazlarının kameraların yanında bulundurulması önemlidir.
  • Bir NVR depolama aygıtı; bir ağdaki herhangi bir alana problemsiz bir şekilde yerleştirilebilir. Bu durumun en önemli yararı ise; bir ağ başarısızlığa uğradığı taktirde verilerin güvenli bir şekilde korunma kabiliyetidir.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

15 − 2 =