Site Rengi

Kablosuz Yangın Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır? Kablosuz yangın alarm sistemlerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

24.10.2019
507
Kablosuz Yangın Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır? Kablosuz yangın alarm sistemlerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Yeni kablosuz yangın alarm sistemleri daha az ekipman ile maliyet tasarrufu ve esneklik sağlayarak, başarısızlık riskini azaltıyor ve etkileyici bir koruma sağlıyor. Bir zamanlar ciddi kurulum süreleri ve cihaz yatırımları gerektiren yangın koruma ve alarm sistemleri, artık oda başına 30 dakikaya kadar inebilen basit bir işlem haline geldi. 1980’lerin başında ortaya çıkan sistemlerin bir uzantısı olan günümüzün kablosuz yangın alarm teknolojisi, radyo iletimindeki önemli gelişmeler sayesinde ilk sistemlerin ulaşamadığı bir güvenilirlik seviyesi sunuyor.

Kolaylık, Kurulum Hızı ve Güvenlik

Pil ile çalışan çözümler olarak, kablosuz yangın alarmları en hızlı ve en basit kurulumu sunar . Böylece kurulum süresi kısalır ve duvarlarda estetik görünümü bozabilecek delikler açılmaz. Özellikle apartman daireleri, oteller ve eski binalar için estetik kaygılar oldukça önemlidir. Ayrıca, yangına karşı hassas olan tarihi yapılarda, yapıya zarar vermeksizin kablosuz yangın koruması sağlanabilir. Kampüsler gibi karmaşık birimlerin bir arada bulunduğu alanlarda, kablosuz sistemler aynı özellikte ayrı binalarda yer alan alarmları birbirine bağlamak için kullanılabilir.

Kablosuz sistemler ayrıca, yıldırımdan zarar görmesi riskini ortadan kaldırmaya ve sistem güvenliğini artırmaya yardımcı olur. Bu sistemlerde kablolu bağlantılı olmadığından, yıldırım bağışıklığına sahiptir. Yani bir çarpma ve bağlı cihazların hasar görmesi sonucu sistemde bir dalgalanma olmaz.

İlk kablosuz sistemlerin en önemli sorunu yetersiz pil ömrüydü. Bugünün kablosuz yangın alarmlarında da periyodik olarak pilleri kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekir. Ancak, pil teknolojisindeki gelişmeler bu güçlükleri büyük ölçüde azaltmıştır. Bir çok duman dedektörü en az 12 aylık kullanım sunan uzun ömürlü lityum piller içerir.

Maliyetlerden Tasarruf

Kablosuz yangın alarmları, kablolama gerektirmediği için önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlar ve hesaplanamayan ek giderlerle karşılaşma riskini azaltır. Kablosuz çözümlerin sunduğu maliyet avantajı sadece malzeme maliyetiyle sınırlı değildir. Geleneksel kablolu sistemler, izleme için iki analog telefon hattı gerektirir. Oysa yeni kablosuz sistemlerde bu gerekli değildir.

Kablosuz Yangın Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Kablosuz yangın alarm sisteminde, çağrı noktalarından ve duman veya ısı dedektörlerinden yangın alarm kontrol paneline bir radyo sinyali iletilir. Kablosuz sistemler kullanıcılar açısından kablolu bir sistemle aynı şekilde çalışır. Bir yangın tespit edildiğinde alarm/ çağrı butonuna basılır ve alarm çalar. Kablosuz sistemlerin kullanımında özel bir eğitim gerekli değildir ve kablolu sistemlerle aynı şekilde koruma sağlar.

Kablosuz yangın alarm sistemi almalı mıyım?

Kablosuz yangın alarm sistemi kurmanın birçok yararı vardır, ancak bazı dezavantajları da vardır. Bunları dikkatli bir şekilde tartmak önemlidir. İşte her iki sistemin bazı artıları ve eksileri:

Kablosuz yangın alarm sistemlerinin avantajları:
– Kablolu bir sistem kadar güvenilirdir.
– Kurulumu hızlıdır ve alanda asgari düzeyde bozulma ile kurulum sağlanır.
– Kurulum için binanın çeşitli bölümlerini saatlerce kapatmaya gerek yoktur.
– Tek kablo kontrol panelinden ana güce bağlıdır bu nedenle istenmeyen görsel, kablo kirliliği yaşanmaz.
– Yüksek tavanlardan dolayı sınırlı erişime sahip binalara kolayca monte edilebilir.
– Binanızda bir şey değiştiğinde yerleşim kolayca değiştirilebilir.
– İşçilik maliyetlerini düşürür
– Pilin çalıştığı sırada güç bitse bile sistem çalışmaya devam eder
– Kablolu kurulumun yapılamadığı yerlerde geçici bir sistem olarak kullanılabilir.
– Mevcut kablolu sistemleri genişletmek için kullanılabilir

Kablosuz yangın alarm sistemlerinin dezavantajları:
– Donanımın maliyeti kablolu bir sistemden daha yüksektir, bu nedenle ilk kurulum daha pahalı olabilir.
– Kablosuz yangın alarmları kontrol edilmesi ve belirli sürelerde değiştirilmesi gereken pillerle çalışır.

Kablosuz yangın alarm sistemi için en ideal uygulamalar

– Yangın alarmını en kısa sürede, kolayca kurmak isteyen herkes için 
– Perakende satış mağazaları gibi estetiğin önemli olduğu işletmeler için
– Kurulum esnasında, uygulama alanını faaliyet dışı bırakmak istemeyen işletmeler için örneğin, oteller .
– Tarihi veya koruma altındaki binalar veya binalarda uygulama kısıtlamaları olanlar için
– Yakın zamanda yenilenmesi veya genişletilmesi muhtemel binalar için
– Yüksek tavanlar, dar ya da yüksek merdivenler gibi zor erişimli binalar için
– Okullar veya kampüsler gibi birden çok binaya sahip karmaşık siteler için

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.