Site Rengi

Hırsız Alarm Sistemleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

24.10.2019
13.711
Hırsız Alarm Sistemleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alarm sistemlerinin ilk amacı insan can sağlığını ve malını korumaya yöneliktir. İnsanlar birçok durum için örneğin hırsızlık, yangın ve gaz kaçağı gibi istenmeyen durumlarda İskenderun alarm ve kamera sistemi kullanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre gösteriyor ki insanlar iş yerlerini ve ailelerini hırsızlıktan korumak için birçok şey düşünmekte. Bunun için başta gelen güvenlik önemlerinden biri de alarm sistemidir. Çoğu güvenlik firmaları bu konuda çalışma yapmaktadır ve buna destek vermektedir. Bunların iyi kamera sistemleri olması çok önemlidir. 

Alarm Sistemlerinin Çalışma Mantığı

Alarm paneline bağlı detektörler eğer istenmeyen bir durum algılanırsa bunu kontrol paneline iletir ve alarm paneli gelen alarm durumuna göre alarm verilir. Bu ışıklı, sesli veya telefon ile gerekli haber çevreye iletilir.

Kablolu ve Kablosuz Alarm Sistemi

Kablolu ve kablosuz olmak üzere iki özelliğe sahip alarm sistemi bulunmaktadır. Eğer alarm sisteminin yapılacağı yerde kablolu bağlantı çekmek sıkıntılı yapılamaz bir durumda ise kablosuz alarm sistemi bağlantısı kurmak gerekir. Fakat kablolu alarm sistemi bağlantısı daha iyi bir hizmet vermektedir.

Kablosuz alarm sistemi kablolu alarm sistemine göre daha ucuzdur ve daha iyi çalışır. Kablosuz alarm sistemi sadece kablo çekilmesi mümkün olmayan evlerde kullanılır.

Alarm Sistemi Kurulumu

Eğer bir alarm sistemi profesyonel bir güvenlik sistemi firması tarafından yapılmazsa bu çok fazla sorun yaşanacağının bir göstergesidir. Bir alarm sistemi kurulumu ciddi ve güvenlik gerekli bir iş olduğu için ucuz işçilik veya başka sebeplerle iyi bir güvenlik sistemi görevlisi tarafından yapılmaması sistemi taktıran kişi başına büyük sorunlar açabilmektedir ve bazen yanlış alarmlar sebebiyle alarm sistemi kurulan ev veya iş yeri sahiplerine keşke taktırmasaydık dedirtebilir.

Hırsız Alarm Sisteminin Yapısı

Temelde bu sistemler ana kasa, hareket detektörü ve bir şifreleme panelinden oluşmaktadır. Ana kasada trafo, akü ve devre kartı bulunmakla birlikte trafoda 220 voltluk gerilim 12 volta düşürülür. Akünün bulunma sebebi de eğer bir elektrik kesintisi yaşanırsa alarm sisteminin halen çalışmasına yarar sağlar. Devre kartındaki en önemli iki kısım vardır bunlar ise ana işlemci ve röledir. Şifreleme paneli de alarm çalıştığı sırada şifrenin girilerek tetiklemenin ayni alarmın sisteminin durdurulmasını sağlar.

Hırsız Alarm Sistemleri Alınırken ve Taktırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Satın alınacak ürün dikkatle ve iyi bir markadan seçilmiş olmalı. Ucuz ve bilinmeyen bir marka seçilmemelidir.

2- Alarm sistemi kurulurken kesinlikle profesyonel bir güvenlik sistemi görevlisi tarafından yapılmalıdır. Alarm sistemi kurulumundan hiç anlamayıp da alarm sistemleri satan birçok firma piyasa da bulunmaktadır. Bu firmalardan ürün taktıran kullanıcılar ciddi sorunlar yaşamaktadır.

3- Kullanılacak alarm sistemi ve markanın yeterli derece yedek parça bulabilmesi önemlidir.

4- Satın alınacak alarm sistemi panelinin üzerinde haberleşme özelliğinin bulunulmasına dikkat edilmelidir.

5- Alarm sisteminin uluslararası elektronik standartlarına sahip olmasına dikkat edilmesi gerekir.

6- Alarm montajı sırasında sistemin alarm çaldığında verilen telefonları arayıp aramadığı kontrol edilmesi gereken maddeler arasındadır.

7- Alarm sisteminin arızalanması gibi bir durum olması gibi durumunda 7/24 ulaşılabilecek bir firma numarası ve firma bu konuda firma ile anlaşılması.

8- Taktırılacak ürünün yetkili görevlilerce tesis edilmesi.

9- Eğer alarm sistemi kiralanıyor ise 24 aylık bir taahhüt imzalanmalıdır. Fakat vaktinden önce alarm sistemi çıkarılmak istenirse kullanıcı haklı bir şekilde cezai yaptırım uygulamakta özgürdür. Sözleşme imzalanması sırasında sizden kredi kartı bilgileri istenmekte ve her ay otomatik olarak belirli bir ücret kredi kartından çekilecektir.

10- Ek olarak kurulum için kiralama yapan firmaya ayrı olarak bir montaj ücreti verilir.

11- Eğer taahhüt süresi bittikten sonra memnun kalınmadıysa ve daha kullanılmak istenmiyorsa söküm için firma sizden tekrar bir söküm ücreti talep edebilir.

12- Yani kiralama ile ederinden fazla bir ücret ödenmektedir.

ETİKETLER: , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.