750.00 ₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!
Ahd Kameralar
Buradasınız: Anasayfa / Blog
26 Mart 2022, Cumartesi
AHD kameralar
AHD kameralar; analog kamera sistemlerinin, görüntü kalitesinin daha yüksek çözünürlüğünü içeren kamera sistemleridir. Eski tip kamera sistemleri arasında yer almaktadır. Eski tip kamera sistemlerinden AHD kamerayı ayıran en büyük avantaj; HD görüntü düzeyine erişmiş olmasıdır.
AHD kameralar

AHD kameralar

AHD kameralar; analog kamera sistemlerinin, görüntü kalitesinin daha yüksek çözünürlüğünü içeren kamera sistemleridir. Eski tip kamera sistemleri arasında yer almaktadır. Eski tip kamera sistemlerinden AHD kamerayı ayıran en büyük avantaj; HD görüntü düzeyine erişmiş olmasıdır. İki megapiksel bir ip kameranın görüntü kalitesi kadar net olmasa da ortalama olarak bu görüntü kalitesine yakındır. Toplum jargonunda akılsız kameralar olarak da nitelendirilmektedir. Kameraların üzerinden herhangi bir şifreleme yapılma durumu söz konusu değildir. Üzerlerinde bulunan joystick yardımı ile birçok farklı ayarlama yapılabilir.

AHD Kameralar Nasıl Kullanır? Hangi Özelliklere Sahiptir?

AHD kameraların çalışma sistemi analog kameraların çalışma sistemi ile tamamen  aynıdır. Monitör, AHD DVR ve AHD video kamera ekipmanları, AHD kameranın çalışmasında yardımcı olmaktadır. Saydığımız bu üç ekipman birbirlerine bir kablo yardımı ile bağlantılıdır. Bu kablolar doğrultusunda alınan görüntüler ve sesler merkezi kayıt cihazında toplanmaktadır. AHD kameralarda kameraların üzerinden herhangi bir şifre verilmez. Bu nedenle herhangi bir yetkilendirme de yapılamaz. IP kamera sistemlerinde var olan bir çok özellik AHD kameralarda bulunmamaktadır. Genellikle ayarlanması oldukça pratik olduğu için bu kamera tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra IP kameralardan daha uygun fiyata satın alınmaktadır. AHD kameraların bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu farklılık genellikle çözünürlükle alakalıdır.

AHD kameralar kayıplara ve gecikmeye sebebiyet vermeyen kamera çeşitleri arasında yer almaktadır. Koaksiyel kablo ile beraber; 500 metrelik bir uzaklık kapsamında HD görüntü aktarımı yapabilen bir teknolojiye sahiptir. AHD kameraların çalışma mantığı normal kamera sistemlerinin çalışma mantığı ile benzerlik göstermektedir.

AHD Kamera Avantajları

  • Uzak mesafeler doğrultusunda HF şekilde görüntü aktarımı yapabilmektedir (450mt./1080p – 700mt./720p).
  • Mevcut olan analog kamera sisteminin altyapısı değiştirilmeden, aynı altyapı doğrultusunda yalnızca kayıt cihazı ve kamera değiştirilerek; yüksek çözünürlüğe ulaşım sağlamaktadır.
  • SDI-HD ve IP kamera sistemleriyle karşılaştırıldığında daha düşük maliyete sahiptir.
  • 1080p ve 720p gibi yüksek çözünürlüklere sahiptir. Bu sayede daha detaylı ve net görüntü sunmaktadır.
  • Standart kamera sistemlerindeki gibi herhangi bir gecikme ve video kaybı yaşanmadan; gerçek zamanlı olarak izleme ve kayıt imkanı sunmaktadır.

AHD Kamera Kayıt Cihazı

AHD açık standartta sahip bir teknoloji ürünüdür. Böylelikle birçok üretici bu teknolojinin kapsamında analog kameraları geliştirmiştir. Üretilen birçok cihaz birbirleri ile uyumludur. AHD kameralarının kayıt cihazları, sistemin kolaylıkla uzaktan kontrolünü sağlayan, CMS sistemleri ve bulut hizmeti ile beraber çalışmayı desteklemektedir. PTZ cihazlarının yönetilmesine izin verir ve alarm giriş – çıkışlarını sahiptir.

AHD kamera fiyatları diğer teknoloji ürünleri olan kameralara göre oldukça uygundur. AHD kameralarının kayıt cihazları mevcut olan bir video gözetim sitemine pratik şekilde entegre edilmektedir. Bu doğrultuda eski tip analog video kameralar, herhangi bir zorluk yaşanmadan AHD  ile değiştirilebilmektedir.

AHD kamera; ekran görüntüleri ve BNC girişi ile doğrudan bir şekilde geleneksel model bir monitöre bağlıdır. Lakin monitöre düşen görüntülerin tamamı siyah beyaz şeklindedir. Bunun yanı sıra AHD kamera sisteminin güncel sürümüne bağlı olarak bazı aksaklıklar ve uyumluluk sorunlar ortaya çıkabilmektedir. 960H çözünürlüğüne sahip olan geleneksel DVR’ler ile uyumluluk, sadece eski sürümlere sahip olan kameralarda çalışması nedeni ile sınırlıdır.

AHD Kamera ve IP Kamera Karşılaştırması

Gelişen teknoloji ile beraber bu kamera sistemlerinin kablosuz olanları da çıkmıştır. Çok fazla konuşulan kablosuz kamera sistemlerini doğrultusunda AHD kameraları değerlendirecek olursak; AHD kameralarda sinyali kablosuz bir şekilde aktarmak oldukça zordur. AHD kameralarda istenildiği zaman sinyal gönderme durumu oldukça zordur. Bunun nedeni ise telsiz kanuna tabi tutulmasıdır. Telsiz kanunu kapsamında kurallara uyumazsa ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır. Eğer analog sinyali kablosuz bir şekilde göndermek istiyorsanız; belirlenen bir bant genişliğinde bir frekansa sahip olmalısınız. Tabii ki de bir ücret ödemesi yapmanız gerekmektedir. Bahsedilen bu durum çoğunlukla işe yaramaz. Bunun nedeni analog sinyalinin oldukça zayıf olmasıdır. Sinyal zayıf olduğu için çok çabuk etkilidir ve önünde herhangi bir engel olduğu zaman kesintiye uğrar.

Sizlere AHD kamera ve IP kameralar arasında olan çok da bilindik olmayan bilgileri paylaştık. Tercih tamamen sizin! Ancak unutmayın ki kamera satın alırken tüm özelliklerine detaylı bakmak ve anlayan kişiler ile görüşmek sizin için faydalı olacaktır.

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın